niedziela, 28 lipca 2013

"Nadziana" kolacja

Coś prostego, coś sycącego, coś "na ząb".
Przepis, którego nauczyła moją klasę, jeszcze w czasach podstawówki, pani od ZPT (dla młodszych: Zajęć Praktyczno - Technicznych; kiedyś był w szkołach taki przedmiot). 

Bułeczki nadziewane serem i pieczarkami

składniki (dla 2 osób): 
4 bułki pszenne małe (50 g)
200 g pieczarek
4 plastry żółtego sera
smalec, masło
przyprawy wg uznania (ja dodaję tzw. "zioła włoskie")


przygotowanie:
Pieczarki obieramy, myjemy i kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy na smalcu (możemy dodać także cebulę pokrojoną w drobną kostkę i drobno pokrojoną wędlinę; pamiętajmy wtedy, aby najpierw zeszklić cebulą; wegetarianie zamiast smalcu mogą użyć oleju). Pod koniec smażenia doprawiamy. Studzimy. Z bułki odkrawamy "kapelusz", wydrążamy, lekko smarujemy masłem, wykładamy dno kawałkiem sera, nadziewamy smażonymi pieczarkami (możemy również użyć tartego sera, wtedy mieszamy go z wystudzonymi pieczarkami), przykrywamy kawałkiem sera i nakładamy "kapelusik". Po wierzchu smarujemy masłem, aby uzyskać chrupiącą skórkę. Zapiekamy w piekarniku przez ok. 15 minut w temperaturze 180 st. C.
Podajemy bezpośrednio po przygotowaniu z dodatkiem, np. mixu sałat z lekkim sosem.

SMACZENGO!!!

Dżem owocowy

Lato! Żar leje się z nieba, a w głowie kołacze się jedna myśl "jak się ochłodzić?". A ja zamiast szukać ochłody włączam kuchenkę i ... jest mi coraz cieplej. Ale czego się nie robi, aby w zimie móc zjeść pyszny dżemik.

Dżem morelowo-nektarynowy

składniki:
1,5 kg morel
1 kg nektaryn
10 łyżek cukru
1 opakowanie cukru waniliowego (16 g)
1/2 szklanki wody
5 goździków
1 łyżka soku z cytryny

przygotowanie:
Morele i nektaryny umyć, wyjąć pestki. Nektaryny obrać. Owoce pokroić w kostkę. Do brytfanki (garnka, rondla, ...) wlewamy wodę, wrzucamy owoce, dodajemy goździki, cukier i cukier waniliowy. Stawiamy na piecu, na siatce i gotujemy, początkowo pod przykryciem, na małym ogniu przez ok. 1,5 godz. od czasu do czasu mieszając. (Początkowo owoce puszczą dużo soku, który z czasem odparuje.) Studzimy bez przykrycia. Ponownie gotujemy, bez przykrycia, przez około 1 godz. od czasu do czasu mieszamy. Studzimy bez przykrycia. Przygotowujemy słoiki. Dżem powinien mieć już zwartą konsystencję, a owoce powinny przypominać mus. Rozgrzewamy dżem, dodajemy sok z cytryny. Próbujemy. Jeżeli uznamy, że dżem jest za kwaśny możemy dodać jeszcze odrobinę cukru. Ciepły dżem przekładamy do słoików, zakręcamy. Pasteryzujemy przez ok. 15 minut. Studzimy i przechowujemy do zimy. Rewelacyjny do kanapek, naleśników, deserów, ... a także sam.

SMACZNEGO!!!

P.S. U mnie w domu do degustacji doszło już przy drugim studzeniu. Ciepły dżem trafił do gotowych kruchych babeczek oraz na kanapki.

piątek, 26 lipca 2013

Biszkopt

Biszkopt z owocami
Przeglądając książkę kucharską "Ligi kobiet" znalazłam prosty przepis na biszkopt.

składniki:
4 jajka
1 szklanka mąki
3/4 szklanki cukru
1 op. cukru waniliowego (16g)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
owoce sezonowe (jabłka, śliwki, wiśnie, ...)
cynamon
margaryna o wysmarowania formy
bułka tarta do wysypania formy

przygotowanie:
Jajka ubić z cukrem i cukrem waniliowy na puszystą masę. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać z ubitymi jajkami. Owoce umyć, obrać (jeżeli trzeba) i pokroić w mniejsze cząstki. Blachę wysmarować tłuszczem i wysypać bułką tartą. Piekarnik nagrzać do temp. 180 st. C. Ciasto przelać na blachę. Na wierzchu ułożyć owoce lekko wciskając je w ciasto. Po wierzchu posypujemy cynamonem. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez ok. 40 minut. Przed wyjęciem sprawdzamy patyczkiem. Studzimy i posypujemy cukrem pudrem.


SMACZNEGO!!!

środa, 24 lipca 2013

Koktajl owocowy

Mam nowego przyjaciela. A właściwie mam go od półtora roku, ale dopiero teraz odkrywam jego zalety.
Gdy z niego nie korzystam śpi w szafce w kuchni rozłożony na dwie części. Ale gdy gotuję okazuje się nieoceniony. Mój BLENDER! Jest niewielki, ma dwie prędkości - jak na moje potrzeby wystarczy. W tych letnich tygodniach jest niezastąpiony przy wykonywaniu chłodzących i sycących "Koktajli jogurtowo-owocowych".

Koktajl bananowo-pietruszkowy

składniki (na 2 porcje):
- 2 dojrzałe banany
- 1/2 pęczka pietruszki
- 200 ml jogurtu naturalnego
- ewentualnie 1 łyżeczka cukru trzcinowego
- listki pietruszki do dekoracji

przygotowanie:
Do wysokiego pojemnika wkładamy pokrojone banany, dodajemy umytą i osuszoną natkę pietruszki oraz zimny jogurt (prosto z lodówki). Blendujemy do uzyskania jednolitej masy z małymi kawałkami natki. Próbujemy i wg uznania możemy dosłodzić.
Przelewamy do szklanek, dekorujemy listkami natki i podajemy.


SMACZNEGO!!!


Koktajl melonowo - arbuzowy z truskawkami

składniki (na 2 porcje):
- 1/2 melona cantaloupe
- 200 g arbuza
- 6 truskawek
- 200 ml jogurtu naturalnego
- cynamon
- ewentualnie 1 łyżeczka cukru trzcinowego

przygotowanie:
Do wysokiego pojemnika wkładamy pokrojonego na kawałki melona i arbuza oraz cztery truskawki oraz zimny jogurt (prosto z lodówki). Blendujemy do uzyskania jednolitej masy. Próbujemy i wg uznania możemy dosłodzić.
Przelewamy do szklanek, dekorujemy truskawkami i posypujemy cynamonem.


SMACZNEGO!!!

niedziela, 21 lipca 2013

Knedle serowe


Tym razem całkowicie mój przepis. Stworzony specjalnie dla "Przepisu na zdrowie" do działu z truskawkami, więc na zdjęciach będą pojawiać się właśnie te owoce. Ale śmiało można je zastąpić np. śliwkami, które już pojawiają się w sprzedaży.

składniki na 4 porcje:
250 g sera twarogowego chudego
100 g mąki
2 jajka
szczypta soli
24 średniej wielkości owoce (truskawki, śliwki, ...) lub odpowiednio więcej małych owoców (np. wiśni)




sos jogurtowy:
200 g jogurtu naturalnego
1 łyżeczka soku z cytryny
2 łyżeczki cukru trzcinowego
cynamon



przygotowanie:
Twarożek rozetrzeć widelcem, wymieszać z jajkami i przesianą mąką. Dodać sól i zagnieść ciasto. Z przygotowanego ciasta formować placuszki, na środek układać po jednym owocu (lub kilku w przypadku mniejszych owoców) i formować kule. Knedle wrzucać na gorącą lekko osoloną wodę, zamieszać, przykryć. Gdy wypłynął gotować przez 1 - 2 minuty. Wyjąć łyżką cedzakową, osączyć, wyjąć na półmisek.
Podawać z sosem jogurtowym jako drugie danie obiadowe lub deser.





SMACZNEGO!!!

sobota, 20 lipca 2013

Muffinki owsiane

Chociaż dziś sobota, to ja myślami w pracy. Jutro rano na pięć godzin. Przyda się jakieś drugie śniadanie. Już wiem - muffiny owsiane. Zdrowe, sycące, smaczne, ...
Jak zwykle przeszukałam internet, ale znalezione przepisy nie zrobiły na mnie wrażenia. Chociaż ten ze strony: http://pin-upcake.blogspot.com/2013/04/muffiny-owsiane.html robi wrażenie.
Ale ja standardowo, po swojemu.



składniki (12 sztuk):
1 szklanka mleka
3/4 szklanki błyskawicznych płatków owsianych
1 szklanka mąki pszennej
1/2 szklanki mąki krupczatki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki cynamonu
1/4 szklanki cukru trzcinowego
1/3 szklanki oleju słonecznikowego
1 jajko
1 garść żurawiny suszonej

przygotowanie:
Mleko zagotować. Gorącym mlekiem zalać płatki owsiane i pozostawić na 5 minut, by zmiękły.
Do miski wsypać oba rodzaje mąki, dodać: proszek do pieczenia, cynamon, cukier trzcinowy. Wymieszać. Dodać: płatki owsiane z mlekiem, jajko i olej. Wymieszać na jednolitą masę, dodać żurawinę (lub śliwki suszone, morele, orzechy, czekoladę, ...).
Piekarnik nagrzać do temperatury 180 st. C. Formę na muffiny wyłożyć papierowymi papilotkami. Każdą z papilotek napełnić do 4/5 wysokości. Piec przez ok. 15 - 20 minut, do zrumienienia babeczek. Wyjąć z piekarnika i odstawić do wystygnięcia.

SMACZNEGO!!!

piątek, 19 lipca 2013

Ogórki w musztardzie

Już prawie połowa wakacji. Najwyższy czas, aby pomyśleć o przetworach. Wzorem poprzednich lat przygotowałam kilkanaście słoików z ogórkami w zalewie octowo-musztardowej. Dwa lata temu robiłam je po raz pierwszy. Wtedy wykorzystałam przepis Macieja Kuronia.
Aktualnie, po kilku modyfikacjach mam już własny.

składniki:
5 kg ogórków
marchewka
cebula
liść laurowy
pieprz kolorowy w ziarkach
ziele angielskie

zalewa:
1 l wody
250 ml octu 10%
5 łyżek musztardy (rosyjska da mocny smak, miodowa - łagodny, ja najczęściej używam dijon)
100 g cukru
2 łyżki miodu

przygotowanie:
Ogórki umyć, obrać i przekroić na ćwiartki. Do każdego słoika (0,5 - 0,7 l) włożyć: 1/3 liścia laurowego, 1 ziele angielskie, 2 ziarnka pieprzu, 3 plastry marchewki, 1 krążek cebuli oraz pionowo ułożyć ogórki. Do garnka wlać wodę, dodać ocet, musztardę, miód i wsypać cukier. Zagotować. Przygotowane słoiki zalać gorącą zalewą. Zakręcić słoiki i pasteryzować w gorącej wodzie przez 15 - 20 minut. Słoiki wyjąć, odwrócić i pozostawić do ostygnięcia.
Tak przygotowane ogórki już po miesiącu są zdatne do spożycia. Doskonale pasują do drugiego dania, a także na grilla.



P.S. Ogórki można także pokroić w plastry i przygotować "sałatkę z ogórków w musztardzie".

środa, 17 lipca 2013

LEO - miś poduszka

Cześć,
nazywam się Leopold, ale Ania mówi do mnie "Leoś". Jestem pierwszą poduszką, którą wykonała. Mam zdejmowaną powłokę wykonaną z polaru oraz szaliczek, który zawsze mogę zdjąć. Wkład mam zrobiony z płótna wypełnionego kulką silikonową. Każdy z moich elementów nadaje się do prania, więc zawsze będę czyściutki ;-)

Na razie jestem sam, ale wkrótce będę miał towarzystwo. Ania obiecała, że uszyje mi przyjaciół. Podejrzałem jej projekty. Będą to kot i ośmiornica. Już się cieszę! Hurra! Jednak, z tego, co słyszałem, Ania nie ma pomysłu na imiona dla nich (ale nie mówcie, że wam o tym powiedziałem). Tak czy inaczej nie mogę się doczekać.

Acha, jeszcze najważniejsze. Jak już pojawią się moi towarzysze, to będzie można się z nami zaprzyjaźnić. Pisząc do Ani na adres: adgratia@gmail.com możecie zamówić poduszkę dla sobie lub dla kogoś wam bliskiego.

Pozdrawiam,
Leo




poniedziałek, 15 lipca 2013

Pokrowiec na ...

To już kolejny pokrowiec na książkę. Tym razem w ramach prezentu urodzinowego. Już wkrótce pojawią się kolejne.